22 maja 2018 r. dzieci z grupy „Krasnoludki” wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

 

Celem wycieczki  było:

 

  • zapoznanie z praca strażaka,
  • wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu,
  • uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, istniejących zagrożeń wynikających z zaprószonego ognia,
  • przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.

 

    Podczas rozmowy przedszkolaki dowiedziały się też wiele na temat niebezpieczeństw czyhających na nie w domu i w przedszkolu. Strażacy uświadomili dzieciom że:

 

  • nie wolno: bawić się zapałkami , zapalniczką czy  urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu,
  • co zrobić jeśli w domu zauważymy pożar i  jak powiadomić straż pożarną dzwoniąc na numer alarmowy 998 i podając dokładny adres, imię i nazwisko oraz swój numer telefonu.
  • jak zachować się w razie pożaru ( sami nie gasimy pożaru, nie otwieramy okien, nie chowamy się w trudno dostępnych miejscach, jak najszybciej opuszczamy pomieszczenie, zawsze słuchamy poleceń ratowników)

 

Panowie strażacy stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili dzieciom licznych atrakcji… Dzieci miały możliwość zwiedzenia budynku, a przy okazji zobaczyły stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe. Atrakcji było naprawdę wiele! Przedszkolaki mogły zobaczyć sprzęt ratowniczy, strażacy pokazali dzieciom również  wozy strażackie, jeden z nich wyjechał na teren Komendy by dzieci zobaczyły jak wężem gasić pożar. Strażak Pan Sebastian Macfałda zaprezentował dzieciom sport strażacki wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni, który zrobił na dzieciach ogromne wrażenie.

 

Po tak ciekawej wycieczce, wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka mimo swojej trudności bardzo im się podoba, a niejedno z nich w przyszłość chciałoby pracować w tym zawodzie.